Skočiť na hlavný obsah
Vedeli ste, že čistiace prostriedky ničia pľúca ako fajčenie 20 cigariet denne ? - IveKol
ekologická drogéria pánbach univerzálny

Nedávno štúdia vykonaná v Nórsku zistila, že každodenné používanie čistiacich prostriedkov môže byť pre Vaše pľúca rovnako škodlivé ako fajčenie 20 cigariet denne.
Predstavte si len také umývanie podlahy. Koľko čistiaceho prostriedku nalejete do vedra? Všetko čo následne rozotriete po podlahe sa vyparí a inhalujete to. A môžeme ísť pokojne ďalej. Umývanie riadu, wc, kúpeľne, umývanie nábytku, používanie osviežovačov....

Podľa ďalších nezávislých zdrojov:

"Úbytok funkcie pľúc u žien pracujúcich ako upratovačky alebo pravidelne používajúcich čistiace prostriedky doma bol porovnateľný s fajčením 20 cigariet denne za 10 až 20 rokov. Vedci, ktorí vykonali štúdiu, odporučili, aby sa takýmto výrobkom zabránilo a aby ich bolo možné obvykle nahradiť jednoducho vodou a mikrovláknami. "

Existuje však aj prirodzená alternatíva . Rovnako tak existujú prírodné spôsoby čistenia domu.

Uvedieme zopár tipov:

PRACH – nepožívajte leštidlá na nábytok, miesto toho požite handričku z MIKROVLÁKNA (napr. mikrovlákno Petra) . Zachytáva prach efektívnejšie ako obyčajné handry. https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-petra

ČISTENIE RÚRY – na čistenie použite univerzálny prírodný čistič PÁNBACH https://www.ivekol.sk/sk/symfonia-domacnosti-univerzalny-cistiaci-prostriedok-panbach- nastriekajte na znečistenú  rúru ; pomocou Mikrovlákna Dana https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-scrub-dana utrite nečistoty a mikrovlnnú rúru vyleštite. 

Uvedené tipy sú určite zdravšie a častokrát lacnejšie ako chemické čistiace prostriedky.

Všetci svorne tvrdíme aj si navzájom želáme zdravie, ktoré je najdôležitejšie, tak skúsme pre zdravie niečo aj urobiť; 

Mimochodom; takýto spôsob upratovania je zdraviu neškodný!

MIKROVLÁKNO , aby bolo účinné na 100% je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

1. Nemusíte namáčať celú utierku, resp. majte utierky dve.
Mikrovlákno má až 8x väčšiu absorbčnú schopnosť ako iné utierky. Keď sú mokré - aj po vyžmýkaní majú menšiu schopnosť "zberu" nečistoty. Je tedy dobré pracovať buď s dvoma utierkami (jedným vlhkým, ktorým sa zvlhčí zaschnutá špina) a druhým suchým, ktorým sa "vypije" prebytočná vlhkosť, mechanicky zoberie zbytky špiny a povrch sa vyleští.
Rovnako sa sa dá pracovať s namočeným jedným rohom (ním napr. očistíte špinavú plochu alebo spotrebič a zbytkom suchej utierky utriete úplne do čista).

2. Utierku pred prvým použitím vyperte.
Ideálnu savosť potom "naberie" po zhruba 2-3 praniach.

3. Utierku perte vo vode na vyššej teplote .  
Rovnakým spôsobom ako sa dostane šoina medzi vlákna, dostane sa aj von, vlákna ju vo vode jednoducho  "pustia". 

4. Neperte s ostatným prádlom.
Do mikrovlákien by sa dostali žmolky z bavlnených vlákien vášho prádla. 

5. Zabudnite na aviváž.
Vlákna by stratili svoju elektrostatickú schopnosť (vďaka ktorej mikročiastočky prachu sa samé "lepia" do vlákien) a utierka by bola menej účinná. 


6. Dezinfikujte octom.
K vypraniu stačí trochu tekutého prostriedku na pranie alebo na umývanie riadu. Pokiaľ chcete mať istotu, že utierka bude naozaj čistá a voňavá, použite záverečné opláchnutie riedeným octom.

7. Rozlišujte používanie podľa farieb a tipu štruktúry
Odporúčam utierky rozlišovať podľa farieb a tipu; napr. na WC používajte zásadne zelenú Pamelu, na umývadlo zase druhú zelenú  Danu, v kuchyni fialovú Ruženu na riad a hnedú Janu na linku a hrnce a pod. , 

8. Vyberajte starostlivo
Aj medzi mikrovláknami existuje rozdiel v kvalite. Záleží predovšetkým na hustote vlákien a pomere polyamidu a polyesteru.