Skočiť na hlavný obsah
Sprievodca mikrovláknom - IveKol
mikrovláknové utierky ivekol

O mikrovláknovej utierke ste určite už počuli. Ak nie, prečítajte si niečo o tejto bez preháňania revolučnej tkanine. Čo je vlastne mikrovlákno, aké sú jeho výhody a vlastnosti, ako efektívne je pri upratovaní a čistení, ako vybrať mikrovláknovú textíliu a ako správne ju čistiť a prať? To všetko v našom sprievodcovi mikrovláknom.

Čo je mikrovlákno?

Mikrovlákno, anglicky Microfiber, je plne syntetická textilná látka tkaná z hustých polyesterových a polyamidových vlákien. Mikrovlákno je neuveriteľne tenké. Pre predstavu asi ľudského vlasu. Jemnosť mikrovlákna sa pohybuje v rozmedzí 0,3 - 1,2 dtex (decitexov - desatina texu). Vďaka tomu má takmer dokonalé vlastnosti, ktorých využitie je možné uplatniť v mnohých smeroch, napríklad pri výrobe odevov či membrán do nepremokavého oblečenia a topánok , ako imitácia semišových a nábytkových poťahov a čalúnenia, ale aj ako vysoko kvalitné a super efektívne prachovky , uteráky a utierky na čistenie a upratovanie rôznych druhov povrchov

Tex - jednotka označujúce jemnosť priadze. Jedná sa o dĺžkovú hustotu, presnejšie hmotnosť 1 km priadze v gramoch.

 Výhody a vlastnosti mikrovláknových utierok

Mikrovláknová utierka ponúka oproti klasickým bavlneným celý rad výhod. Medzi tie najväčšie bezpochyby patrí:

  • znižuje pravdepodobnosti krížovej kontaminácie
  • je vhodná pre alergikov, deti a osoby s dýchacími problémami
  • zvyšuje produktivitu pri čistení
  • obmedzuje prítomnosť roztočov a peľov
  • opakované použitie po vypraní (až 500 krát)
  • znižuje náklady na vodu a čistiace prostriedky
  • obmedzuje celkové náklady na upratovanie
  • nestráca farbu ani tvar
  • nežmolkuje sa

Upratovanie a čistenie mikrovláknom

Mikrovláknové textílie, či už sa jedná o handry, handričky, utierky alebo uteráky, predstavujú v oblasti upratovania a čistenia naozajstný prevrat. Jej vlastnosti sú doslova neuveriteľné. Pri vytieraní, čistení alebo stieraní je totiž mikrovlákno doslova magnet na špinu a prach. Vďaka špeciálnej väzbe a dĺžke vlákien spoľahlivo zachytí a odvedie takmer všetky nečistoty z povrchu.

"Pri upratovaní mikrovláknovými handričkami alebo utierkami nepoužívajte žiadne čistiace prostriedky."

Pretože mikrovlákno pritiahne takmer všetky nečistoty, na čistenom povrchu nevznikajú žiadne škrabance, čo oceníte najmä pri ošetrovaní drahých a náchylných povrchov, ako sú napríklad palubné dosky, lak automobilu, monitory, skenery, varné dosky, elektronika apod. Zabudnúť by sme nemali ani na to, že mikrovlákno dokonale saje vodu a všetky tekutiny.

Výber mikrovláknových utierok

Utierky z mikrovlákna sú navrhnuté pre celý rad použití, preto by ste si mali pred ich nákupom najskôr ujasniť, na aký účel ich budete využívať. Dôležité je používať jednu handričku na jednu upratovaciu činnosť. To preto, že existuje viac druhov mikrovlákien, ale aj preto, aby ste minimalizovali riziko krížovej kontaminácie. Takže si kúpte zvlášť handričku na interiér a zvlášť uterák na lak automobilu, utierku na umývanie a uterák na utieranie riadu atď.

Pri nákupe berte do úvahy aj kvalitu mikrovláknovej utierky. Všeobecne platí, že čím je hmotnosť mikrovlákna vyššia, tým je zároveň drahšie. Utierky vyrobené zo 100% nylonu a polyamidu sú najkvalitnejšie.

Pre čistenie laku automobilu použite silnejšie mikrovláknové utierky s krátkym vlasom. 30 centimetrový mikrovláknový uterák dokáže absorbovať až 3,75 kg vody. https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-do-kuchyne-annamaria

Pre čistenie interiéru a okien automobilu použite tenšiu a viac priliehavú utierku.https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-sona

Pre čistenie elektroniky alebo šošoviek používajte iba tenké mikrovlákno s voľnejším úpletom. Takáto utierka spoľahlivo zachytí všetok prach a jemne zrnité častice, čo zaručuje, že nepoškriabete citlivé povrchy. Nezabudnite tiež na to, aby mala handričku vysoké elektrostatické vlastnosti.https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-paula

Pre upratovanie domácnosti a komerčných priestorov doporučujeme používať viac handričiek a utierok na rôzne druhy činností a povrchov. Nečistite jednou utierkou všetko. Kúpte si mikrovláknovú utierku na umývanie riadu https://www.ivekol.sk/en/univerzalne-frote-mikrovlakno-lila a zvlášť utierku na utieranie https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-do-kuchyne-ruzena Sólo utierku si kúpte na utieranie kuchynskej linkyhttps://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-stefania a sólo na nábytok.https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-petra Tiež podlaha by mala mať vlastnú mikrovláknovú utierku. https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-patricia

Tip: Pred nákupom mikrovláknových textílií zvážte tiež ich farebnosť a využite možnosť nákupu mikrovláknových utierok v sadách: do kuchyne, kúpeľne, na automobil, či univerzálnu sadu.... Vďaka nim budete mať jasné, kde, ktorú utierku použijete.

Ako sa starať o mikrovláknové utierky

Mikrovlákno je síce dokonalá syntetická tkanina, avšak aby práca s ňou bola naozaj efektívna, je nutné sa o ňu tiež starať, tzn. pravidelne ju čistiť. Nesprávne čistenie či pranie môže vlákno nenávratne poškodiť, preto si pozorne prečítajte tohto sprievodcu.

"Ak budete dodržiavať pravidlá starostlivosti o mikrovlákno, môžete ho vyprať až 500 krát."

Päť základných pravidiel!

Mikrovláknové utierky môžete bez obáv prať v automatickej práčke. Dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

  1. perte vo vode s nízkou teplotou
  2. nepoužívajte zmäkčovače tkanín
  3. nepoužívajte prípravok na bielenie bielizne
  4. neperte spoločne s prírodnými textíliami
  5. nepoužívajte žmýkanie na vysoké obrátky ani sušičku na vysokú teplotu.

Pranie mikrovlákna v práčke

Vždy je dobré prať mikrovlákno v práčke samostatne. Pokiaľ ale potrebujete prať s viacerými textíliami, zásadne len so syntetickými materiálmi, ktorá nepúšťajú vlákna. S bavlnenými ani inými prírodnými vláknami to neskúšajte! Práčku nastavte teplotu 40 °C - 60 °C podľa znečistenia mikrovlákna. 

Pri praní nemusíte používať žiadny čistiaci prostriedok. Rozhodne nie silné prášky na pranie s bieliacimi účinkami. Pokiaľ chcete použiť čistiaci prostriedok, použite štandardné prací prostriedok . Ale naozaj to nie je potrebné. Mikrovlákno to nevyžaduje. Nepoužívajte žmýkanie.

Ručné pranie mikrovlákna

Ručné pranie je často ideálnou a najjednoduchšou metódou. Opäť vám stačí len teplá voda. Postupujte štandardným spôsobom: namočte textíliu do teplej vody (nie horúcej) a rukami preperte tak, aby sa uvoľnili všetky nečistoty. Dobre opláchnite, ľahko vyžmýkajte a nechajte pozvoľna uschnúť ( nie na radiátore).

Sušenie a žehlenie mikrovlákna

Mikrovlákno môžete nechať síce vysušiť v sušičke na bielizeň, ale iba na nízku teplotu do 90 ° C. Odporúčame však nechať ho uschnúť pozvoľna. Bude to úspornejšie a navyše rýchlejšie ako v automatickej sušičke. Navyše v sušičke sa uvoľňujú nevhodné častice, ktoré sa môžu dostať do mikrovlákna a tým ho znehodnotiť.

Mikrovláknové utierky nikdy nežehlite. Vysoká teplota úplne zničí jeho funkčnosť a vlastnosti.