Skočiť na hlavný obsah
MIKROVLÁKNO - MICROFIBER - UTIERKY / čo s nimi? - IveKol
mikrovláknové utierky ivekol

Je koniec novembra – blížia sa Vianoce - určite ste už rozmýšľali nad upratovaním. Čo ak upracete už teraz – či k Vianociam budete musieť začať s upratovaním odznova? Nie, nebudete musieť! Ak budete udržiavať základnú dennú rutinu – aplikovať tzv. rýchle upratovanie; aké to je? Pomáha udržiavať hygienické zázemie perfektne čisté, batérie lesklé ... tak dokážete predchádzať kumulácii špiny, baktérií a vodného kameňa!   

Možno ste si všimli, že v momente, keď ste sa preorientovali na návyk každodennej údržby sanity, stúpla vaša spotreba handier, chemických prostriedkov a papierových utierok. Vo svojich „upratovacích„ začiatkoch som používala predovšetkým papierové utierky a tá rýchlosť, ktorou sa strácali v smetnom koši, ma desil. Hneď bolo jasné, že nejde o najšťastnejší spôsob údržby poriadku a budem musieť vyskúšať toľko odporúčané utierky z mikrovlákna, lenže stále som im nedokázala dôverovať. Ak ich budem musieť vyprať po každom takom použití    - bude ekologická stopa naozaj menšia? A dokáže utierka všetku špinu naozaj zotrieť? Z umývadla, vane, záchodovej dosky? A naozaj sa potom tak dobre vyperú a nebudem iba ďalej rozmazávať špinu a šíriť baktérie? Nie sú nakoniec najlepšie napustené antibakteriálne utierky?

Pokiaľ si kladiete rovnaké otázky a máte podobné pochybnosti, potom je treba porozumieť princípu, na ktorom mikrovlákna fungujú. Podelím sa s Vami o to, čo som zistila ja.

Základné vlastnosti:

Mikrovlákno je vyrobené zo zmesi polyamidu (skratka PAD) a polyesteru (PES) v pomere cca 80/20 (prípadne 75/25) resp. tieto dve umelé vlákna usporiadané do hviezdicového tvaru tvorí jedno mikrovlákno. Ono je tenšie než vlákno hodvábu a omnoho tenšie než ľudský vlas. Pod mikroskopom to vypadá takto:

mikr

Keď si mikrovlákno porovnáme s obyčajným bavlneným vláknom, začína byť jasné, že členité pórovité a „rozložené“ mikrovlákno má ďaleko väčší záber a schopnosť zbierať do svojich štetiniek viac baktérií a špiny, než jedno bavlnené vlákno, ktoré zbiera „iba“ po svojom obvode. 

štet

A samozrejme má neporovnateľne väčšiu schopnosť pozbierať špinu (baktérie, nečistoty) než papierová utierka alebo servítka (a to aj tá napustená dezinfekčným prostriedkom). Čím viac umelých vlákien, tým viac aj statickej elektriny, takže mikročastice prachu a špiny sú priťahované vláknami podobne ako magnety.

por

Zamyslite sa nad tým, že jedna utierka má milióny takýchto mikrovlákien; to vysvetľuje prečo je utieranie mikrovláknovou utierkou tak účinné a prečo sa ho netreba báť.

mikrpor

Aby však bolo účinné na 100%, je potrebné dodržiavať niekoľko zlatých pravidiel. Ani ja som ich na začiatku nepoznala, preto mi chvíľu trvalo, kým mi mikrovlákno prirástlo k srdcu a naplno som spoznala jeho vlastnosti.

Tu sú:

  1. Nemusíte namáčať celú utierku.... lebo mikrovlákna majú obrovskú absorbčnú kapacitu (až osemnásobok svoje váhy). Keď sú mokré (aj po vyžmíkaní), majú menšiu schopnosť „zberu“ – logicky. Je teda dobré pracovať buď s dvomi utierkami /jednou vlhkou, ktorou sa zvlhčia zaschnuté škvrny/ a druhou suchou, ktorou sa „vypije“ prebytočnáv vlhkosť, mechanicky utrie zbytky špiny a povrch sa doleští. Rovnako tak sa dá pracovať s namočeným jedným cípom (tým napríklad prejdete plochu alebo spotrebič a zbytkom suchej utierky utriete úplne dočista)
  2. Utierku pred prvým použitím vyperte... ideálnu savosť potom získa po zhruba 2-3 praniach.
  3. Utierku perte vo vode pri vyšších teplotách (60C) ... rovnakým spôsobom ako sa dostane špina medzi vlákna, sa dostane aj von; vlákna ich vo vode jednoducho pustia.
  4. Neperte mikrovlákno s ostatným prádlom... do mikrovlákien by sa dostali žmolky z bavlnených vlákien Vášho prádla. 
  5. Zabudnite na aviváž... vlákna by stratili svoju elektrostatickú schopnosť (vďaka ktorej mikročiastočky prachu samé „naskakujú“ do vlákien) a utierka by bola menej účinná. Sledujte symboly údržby a odporúčanie výrobcu mikrovlákna.
  6. Rozlišujte používanie podľa „štruktúry“ a farby ... akonáhle skončíte s výberom a nájdete svoju stálu značku, odporúčam tiež utierky rozlíšiť podľa štruktúry a farby a potom na wc používať jeden druh, na umývadlo druhý, v kuchyni ďalšiu a pod. , aby pri upratovaní neprišlo ku krížovej kontaminácii = prenos baktérií utierkou z jedného zariadenia na druhé v rámci jedného upratovania. 
  7. Vyberajte starostlivo ... aj medzi mikrolváknovými utierkami existujú rozdiely v kvalite. Záleží predovšetkým na hustote vlákien a pomeru polyamidu a polyesteru. Utierky s príliš riedkou väzbou iba z polyesteru málo sajú a zanechávajú čmuhy, sú nepríjemné do ruky. YouTuberka Melissa z Clean My Space podľa svojich slov vyskúšala okolo 100 (slovami sto!) rôznych tipov a značiek, než našla vyhovujúceho dodávateľa, ktorému potom zverila výrobu pre svoju značku Maker´s Clean.

 

mikrpo

Samozrejme som tiež vyskúšala pekných pár kúskov z nášho trhu: bežne dostupné Soke, Vileda, Spontex, Profissimo (DM drogéria), Ikea, Kik, Pepco a môže povedať, že aj tu sa ukázalo, že šetriť sa moc neoplatí. Čím lacnejšia utierka, tým menší rozmer, redšia väzba vlákien, často aj horšie zloženie (resp. pomer prímesí), čo sa odráža aj v efektivite upratovania , a v ďalšom horizonte aj životnosti utierky (kvalitné mikrovlákno má vydržať cca 500 praní v pračke).

Mám v zásobe utierky, u ktorých už sa teším, až sa rozpadnú a po druhé už ich nekúpim. Zatiaľ tieto najlacnejšie a najtenšie utierky s riedkou väzbou používam na umývanie auta a údržbu bicyklov, tie lepšie doma na bežné upratovanie a tie najkvalitnejšie na náročné plochy – sklenenú dosku stolu, televízor, monitor, zrkadlá, lustre, okná, lesklé plochy a pod. Tam – bez väčšej námahy – dosahujem doslova oslnivých výsledkov!

 

Pred nedávnom ma oslovila ( a na vyskúšanie poslala svoje produkty) aj slovenská spoločnosť IveKol.

Už z prezentácie na webe som tušila, že ich utierky by mohli byť bezvadnou a nám dostupnejšou alternatívou k špičkovým Maker´s Clean. A naozaj. Ich utierky, uteráky majú skvelé spracovanie, hneď pri prvom použití som si obľúbila huňatú a super savú a leštivú žltú utierku Petru a kuchynskú zelené utierku Danu, ktorá je z jednej strany jemne abrazívna a z druhej zase hladká na doleštenie, takže je skvelá na sklokeramický sporák, sklnené alebo keramické zapekacie nádoby a nerezový dres.

Ale späť k Petre. Práve ju som použila pre porovnanie s ostatnými dobrými značkami, ktoré bežne kupujem a používam: Spontex, Soke, Vileda.

 

mikr

Utierky som vám spolu pekne vyfotila, aby ste videli, ako sa aj v tejto lepšej kategórii jednotlivé utierky líšia hustotou väzby a celkovou hrúbkou.

  • Začnem zhora. Úplne hore je Vileda Colors, má veľkosť 30x30 cm a balenie 4 ks v rôznych farbách; stojí na 90 – 100Kč. Hodí sa skôr namenšie plochy, prípadne ako „prvá“ handrička k navlhčeniu povrchov pri práci s dvomi handrami. Dobre sa ňou utierajú členité povrchy, drážky a žalúzie.
  • Pod ňou je Soke. Má tiež 30x30cm; je ešte o „fúz“ tenšia ako Vileda a u nás doma nachádza využitie hlavne v kuchyni, pretože rýchlo schne. Balenie 4 ks v 4 farbách a stojí 65-75 Kč.
  • Nasleduje Spontex. Predáva sa pod názvom mikroutierka Multi, na obale má Multi Microfibre a dostupná je v troch farbách. Má 32x32 cm a krásnu hustotu a vlastnosti. Nie je to ešte síce rovnaká kvalita ako Petra z IveKol, ale vzhľadom k cene, je to skvelá voľba. Bezchybne saje, leští, je výborná na veľké plochy, zrkadlá, sklenené dvere, nerezové plochy. Za jeden kus dáte medzi 25-35 Kč.
  • Poslednou utierkou naspodku je práve Petra od IveKol; je to taký mercedes medzi mikrovláknami, cena je 6,90Eur; ale verte, že aspoň jednu potrebujete; má 33x33cm, dvakrát dlhší chlp a hustejšiu väzbu než ostatné a ocenia ju nielen domácnosti s alergikmi...

mikr

Ja tú svoju už nedám z ruky; ale dám vám šancu vyhrať a vyskúšať iný skvelý produkt od IveKol – kychynskú utierku z MIKROVLÁKNA s vaflovým vzorom – modrú pomocníčku ŠTEFÁNIU;

https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-ivekol

použitý text Instragram : https://www.instagram.com/terapie_domova/?hl=cs

Ďakujeme pekne:)