Tiež milujete ten pocit, keď sa po kúpeli môžete zabaliť do mäkučkej, hebkej a voňavej osušky, ale tá vaša pripomína skôr vyblednuté, nie dobre voňajúcu "onucu plnú vyťahaných nitiek a nevzhľadných žmolkov? Je na čase to zmeniť!
-
Nové hneď začnete používať; Nový uterák do kúpeľne nepatrí! Dôležité je, aby ste ho pred použitím dôkladne vyprali. A to aspoň 2x alebo 3x. Nové uteráky totiž pochádzajú priamo z tkáčskych strojov, preto môže obsahovať nežuadúce aromatické molekuly či mikroskopické prachové častice, ktoré do nich vnikli počas výrobného procesu.
- Vešiate ich na háčky; väčšina z nás vešia použité uteráky a osušky v kúpeľni na háčiky. Pokiaľ sú suché, je to v poriadku. Pokiaľ je tam ale vešiate aj po použití, ostávajú vlastne permanentne vlhké a v ich záhyboch sa tak veselo množia baktérie a rastú pliesne. Prehoďte ich na šnúru; resp. preveste.
- Nemeníte ich.; Už sme o tom písali - vedeli ste, že osušky a uteráky by ste mali meniť každé tri až štyri dni? Možno si hovoríte prečo ... keď do nich utierate vyumývané čisté telo? Ale po každom použití ostávajú vo vlhkom uteráku vaše odumreté kožné bunky, a tie sa tak stávajú doslova inkubátorom pre baktérie, ktoré sa tu veselo množia. Výsledkom môžu byť infekcie a kožné choroby prenášajúce sa na celé telo.
- Používate veľa pracieho prostriedku; Veľkorysé dávkovanie pracieho prostriedku je častou chybou. Väčším množstvom pracieho prostriedku prádlo nie len lepšie nevyperiete, ale aj vás to stojí viac peňazí. Na látke potom ostanú zvyšky usadeniny a uteráky ostanú tuhé.
- Pridávate aviváž; Aviváž pri pláchaní síce prádlo zmäkčí, prevonia a látku často i ochráni, ale neplatí to pri praní uterákov. V tomto prípade ju nepoužívajte! Viaže sa totiž na vlákna bavlny, zlepí ju k sebe a znižuje ich absorbčnú schopnosť. Uterák potom nebude sať vodu. Aviváž môže tiež zapríčinť tvorbu žmolkov. U bielych a svetlých uterákov môže naviac farebná aviváž spôsobiť aj ch zošednutie či zapranie.
- Žehlíte ich; Možno je práca so žehličkou vašim koníčkom, ale uteráky nikdy nežehlite! Žehlením sa totiž jednotlivé očká pritláčajú, sploštia sa a polámu a materiál stráca pôvodný zamatový vzhľad a schopnosť absorbovať vodu. A to je u osušky nepríjemná vlastnosť.
- Periete ich na vysokej teplote; Žijete v domnienke, že je uteráky nutné vyvárať? Potom si zapamätajte, že tento mýtus už dávno padol. Vysokou teplotou ich zbytočne ničíte. Všetko prádlo, a to aj pre bábätká, astmatikov a alergikov, stačí prať na 60 stupňoch. Napr. toľko obávané roztoče sa zničia už pri 57 stupňoch. Bavlnené uteráky perte pri teplote 40 až 60 °C, dôkladne vyplákajte a – pokiaľ je možné – vysušte v sušičke na nízky, až stredný teplotný stupeň.
Zhrnutie: ako sa správne starať o uteráky
- Než uterák použijete, 1-2x ho vyperte a nechajte voľne usušiť
- Nepreháňajte to s práškom na pranie
- Na uteráky zásadne nepoužívame aviváž. Pri praní s avivážou sa vlákna zlepia a všetka mäkkosť uteráku sa vyparí
- Práčku nikdy neplňte do možného maxima. Pokiaľ do práčky dáte veľa uterákov, tlačia sa na bubon, ktorý ničí vlákna a tvoria sa žmolky
- Zabudnite na sušenie na radiátore. Presušenie škodí vláknam a tie sa môžu polámať. Uterák stratí hebkosť a mäkkosť
- Pokiaľ máte pocit, že uteráky nie sú natoľko mäkké , ideálne je použiť sušičku. Pri sušení sa vlákna nadvihnú a uterák bude opäť príjemný
- Uteráky nikdy nežehlíme. Sľučky a vlákna sa teplotou lámu a uterák stráca savosť
Hebké uteráky alebo "jedna baba povedala"
- Pokiaľ chcete jemné uteráky, stačí, keď ich pred praním namočíte do teplej octovej vody. Na 1 liter teplej vody dáme asi 10 lyžíc octu.
- Biele uteráky nám rozjasní a zjemní jedlá sóda nasypaná k praciemu prostriedku do každého prania.
- Príjemnú sviežosť dodáte uterákom, keď ich operiete s plátkami citrónu.
Máte nejaké zaujímavé tipy a rady, ako udržať uteráky, hebké a nadýchané? Podeľte sa s nami.
Ste spokojná s vašimi uterákmi a osuškami? Napíšte nám, aké používate?
Celkom iste - z času na čas - radi by ste vymenili vaše sady uterákov a osušiek...My Vám môžeme odporúčať: Uteráky a Osušky z rady Eco Life; sú zo 100% bavlny a sú hebké, mäkké , hrejivé:)
https://www.ivekol.sk/sk/eco-life-uterak-osuska