Skočiť na hlavný obsah
Mňa sa to netýka - vírus tu nie je! Ale je! - IveKol
hydratačný sprej a penové mydlo

Mimochodom poznáte základný rozdiel medzi vírusmi a baktériami? Spočíva v stavbe ich tela.

VÍRUSY sú primitívne nebunkové organizmy, ktoré tvoria akýsi prechod medzi živou a neživou prírodou. Spôsobujú napríklad chrípku či herpes. BAKTÉRIE sú jednobunkové organizmy a spôsobujú napríklad angínu či zápal pľúc.

Antibiotiká zabíjajú len baktérie

Väčšinu ochorení spôsobujú vírusy. Bohužiaľ, antibiotiká na vírusy absolútne nezaberajú, pretože sú určené len na choroby, spôsobené baktériami. Najhoršie teda je, ak máme chorobu spôsobenú vírusom, čiže chrípku a doktor nám predpíše antibiotiká. Tie nám nielenže nepomôžu, ale zbytočne narušia črevnú flóru. Pri častom braní antibiotík sa naše telo stane voči nim imúnne. Takže pri ďalšej chorobe, pri ktorej ich možno budeme potrebovať, nám už vôbec nemusia zabrať.

Nevedia sa rozmnožovať, i tak sa rozmnožujú

Zaujímavé je, že vírusy sa nedokážu rozmnožovať, nevedia rásť, tvoriť bielkoviny ani získavať energiu. Majú rôzny tvar i veľkosť a sú tak malé, že sa nedajú pozorovať ani optickým mikroskopom. V tom sa líšia od baktérií.

Napriek tomu, že sa vírusy nedokážu rozmnožovať, robia to. A to tak, že vniknú do hostiteľskej bunky a doslova ju donútia tvoriť nové vírusy. Tie sa potom dostávajú von do prostredia a veľmi rýchlo sa šíria.

5 až 15 percent slovenskej populácie každý rok ochorie na chrípku. Pre väčšinu ľudí je nepríjemným ochorením s miernym priebehom. Odborníci, aj v súvislosti s novým KORONAVÍRUSOM, ktorý sa prejavuje ako chrípka, varujú pred zbytočnou panikou, ale vyzývajú na prevenciu. 

Účinná prevencia

Medzi základné opatrenia patrí určite dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne častejšie umývanie rúk a ich pravidelná dezinfekcia. Taktiež dôležité je primerané obliekanie sa (počas chladného obdobia) a časté vetranie v uzatvorených priestoroch. Niektoré odporúčania zahŕňajú aj obmedzenie častého pozdravu ako napríklad podávanie rúk (berte to s určitou rezervou). V neposlednom rade sa pokiaľ možno vyhnite kontaktu s chorými ľuďmi. 

Vitamín C nestačí…

Zvýšený príjem vitamínu C v rôznej forme vie byť určite nápomocný, pretože skracuje dĺžku trvania a predovšetkým znižuje celkovú závažnosť. Avšak posledné štúdie potvrdili, že poznáme ďalší vitamín, ktorý zohráva významnú rolu v stimulácii nášho imunitného systému. 

Na rad prichádza totiž vitamín D3, ktorý je schopný podieľať sa na vyše 200 životne dôležitých procesov. Vyše 60% slovenskej populácie pritom trpí jeho nedostatkom. Tento prvok je prirodzene vyskytujúca sa forma déčka, ktorý vzniká v koži v dôsledku aktivácie slnečným žiarením. 

Nakoľko je možné prostredníctvom bežnej stravy prijať len asi 10% potrebných hodnôt a v zimnom období máme len veľmi málo slnečných dní, obľúbenou alternatívou ostávajú opäť výživové doplnky.

Odporúčame vyskúšať PANACEU, ktorá obsahuje vysoké množstvo účinných látok. https://www.ivekol.sk/sk/panacea   

Čo sa týka prirodzenej potravy, obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb, vaječnom žĺtku, mliečnych výrobkoch, v kakau alebo kokose.

K lekárovi netreba ísť hneď

Pochopiteľne, pretože každý zodpovedný človek by mal rozmýšľať, čo bude, keby ochorel on alebo niekto z jeho rodiny. Ide o to, aby ľudia, ktorí nebudú potrebovať hospitalizáciu, zostali doma.

Ako sa chrániť?

Úrad verejného zdravotníctva SR uvádza niekoľko preventívnych opatrení, ako sa chrániť pred nákazami, ktoré sa šíria vzduchom. Tieto opatrenia významne redukujú riziko ochorenia:

  • umývajte si často ruky mydlom a vodou, najmenej 20 sekúnd, https://www.ivekol.sk/sk/penove-mydlo
  • ak nemáte možnosť sa umyť, použite dezinfekčný prostriedok na ruky, https://www.ivekol.sk/sk/fresh-day
  • očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
  • zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,
  • vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
  • ak ste chorý, liečte sa doma,
  • zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami,
  • mäso a vajíčka dôkladne prevarte,
  • 14 dní od príchodu z oblasti postihnutej koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť),
  • v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

Slovo na záver 

V rámci prevencie sa určite odporúčame zaoberať prirodzeným a postupným zvyšovaním odolnosti organizmu, či už cez správnu životosprávu, pohyb alebo otužovanie. Počas epidémie by sme teda mali klásť dôraz na: 

  • dostatočný príjem antioxidantov, vitamínov, minerálov a omega-3 mastných kyselín
  • dodržiavanie zásad osobnej hygieny ako pravidelné umývanie rúk a dezinfekciu
  • vyhýbanie sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, prípadne zvážiť cestu do ohrozených krajín

 

https://www.truni.sk/usmernenie-hlavneho-hygienika-ako-sa-chranit-pred-koronavirom