Skočiť na hlavný obsah
Kúpili ste "lesklý" nábytok? Ako sa o neho starať! - IveKol
petra mikrovlákno na prach

Len čistý nábytok je pekný, pretože vynikne jeho štruktúra, lesk, farebnosť aj kovanie. A nábytkári používajú rôzne materiály, ktoré vyžadujú špecifickú údržbu

Lesklý nábytok sa stáva čoraz populárnejším pre svoj moderný a minimalistický vzhľad. Najmä mladí ľudia preferujú lesklé kuchyne a často aj obývacie steny z lesklých materiálov, obohatené o LED osvetlenie.

Výhody takéhoto nábytku sú zjavné:

je krásny a elegantný. Podobne ako zrkadlá, lesklý nábytok dobre odráža svetlo a napríklad taká biela kuchynská linka v kombinácii s jedálenským stolom so sklenou doskou dokáže vynikajúco presvetliť a opticky zväčšiť malú kuchyňu.

Lesklý nábytok však má aj jednu nevýhodu!

A tou sú vyššie nároky na čistenie. Na lesklom nábytku totiž skôr uvidíte prach, odtlačky prstov a iné nečistoty.

Starosti s leskom

Lakovaný nábytok vo vysokom lesku je drahý, pretože technológia jeho výroby je veľmi prácna. Lak je totiž nanesený v niekoľkých vrstvách. Rovnako ako je módne, je aj zradný, pretože je na ňom vidieť každý odtlačok a je chúlostivý na poškriabanie - príborom, rohom stoličky, zvieracím pazúrom, hračkou, oblečením s kovovými ozdobami.

Lakovaný nábytok najskôr nasucho zbavte prachu Mikrovláknovou utierkou Ivekol na prach https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-petra 

Nepoužívajte na čistenie saponát, vytvoril by na povrchu lesklého laku matný film. Na čistenie sa tiež vôbec nehodia prípravky obsahujúce tekuté alebo sypké piesky, vyhnite sa tiež všetkým druhom rozpúšťadiel !

Vysoký lesk a mikrovlákna

Opatrne aj s mikrovláknovou utierkou. Tá za pár korún sa hodí na umývanie obyčajných laminátových dvierok, menej už na lakované plochy. Lacná utierka má kraje obšité syntetickou niťou, čím vzniknú tvrdé hrany, ktoré lak (najmä keď pritlačíte) môžu poškriabať. Keď už ste si zaobstarali lakovaný nábytok, nešetrite na značkovej mikrovláknovej utierke IveKol:  https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-ivekola špeciálnych čistiacich prípravkoch.

Čím sa líšia mikroutierka za cenu niekoľko eur od inej stojacej aj niekoľko desiatok eur? Kvalitou mikrovlákna, ktoré sa známkuje od A do D. Tie najlacnejšie (D) majú málo polyamidových vlákien a prímes bavlny, ktorá ľahko saje vodu, preto pomaly schne. Čím vyššia kvalita, tým viac sú obsiahnuté polyamidové rozštiepené vlákna, ktoré lepšie absorbujú mastnotu, nečistotu a vodu. Tie najkvalitnejšie sú v kategórii AA a sú z nerecyklovaných plastov.

TIP IveKol: "Mikrovláknové utierky https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-ivekol sa vyrábajú s rôzne hrubým povrchom a rôznou štruktúrou" (patria do kategórie AA)

Upratovaním s kvalitnými utierkami z Mikrovlákna IveKol ušetríte na čistiacich prostriedkoch, pretože ich  - ak si na upratovanie s mikrovláknom zvyknete - budete potrebovať stále menej, alebo vôbec. To platí aj o Mikrovláknovej utierke IveKol Paula https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-paula, ktorá sa "špecializuje" na utieranie sklenených pohárov , ale vyčistí aj nerez a mosadz - na Sidol môžete zabudnúť!

Sklenené peklo

Nábytok s veľkými sklenenými dielmi ako sú jedálenské stoly, vitríny, nábytkové dvierka, police, televízne stolíky, zrkadlové a sklenené steny znamenajú stály boj so šmuhami, zaschnutými kvapkami a odtlačkami. A to bez ohľadu na to, či sklo má alebo nemá povrchovú úpravu "No-touch".

Neklesajte na duchu: veľkým pomocníkom sú čistá voda a nevyhnutne utierka z Mikrovlákna IveKol.

Aká farba je najvhodnejšia, ak chceme lesklú kuchyňu?

Podľa informácií od našich zákazníkov je najvhodnejšia farba pre lesklú kuchynskú linku biela.

Na bielej sú najmenej viditeľné odtlačky prstov, prach aj stopy po tvrdej vode.

Akákoľvek lesklá kuchyňa však bude vyzerať výborne, ak sa o ňu budete dobre starať a nebudete ju čistiť agresívnymi chemickými prostriedkami.kuchyna

Kedy nie je vhodné čistiť lesklý nábytok!

Kúpili ste si nový lesklý nábytok do obývačky, kuchyne, kúpeľne alebo predsiene, ktorý je potiahnutý priesvitnou ochrannou fóliou?

Podobne ako pri nových mobilných telefónoch a iných výrobkoch, fólia ho má chrániť proti poškodeniu počas prepravy a inštalácie.

Opatrne odstráňte túto ochrannú fóliu a vychutnajte si pohľad na váš krásny, nedotknutý nábytok. Pozor ale, nepúšťajte sa do čistenia nábytku počas najbližších 4 dní.

Počas tohto obdobia sa povrch nábytku prispôsobí teplote vo vašej izbe a nadobudne väčšiu pevnosť.

lesklý nábytok

Ako by sme mali čistiť lesklý nábytok?

Bez ohľadu na to, či je váš nábytok lakovaný alebo potiahnutý lesklou fóliu, nemali by ste ho čistiť nasucho.

Postup je úplne jednoduchý:

  1. Použite vlhkú handričku z Mikrovlákna IveKol Lila , ktorú namočíte vo vode ; https://www.ivekol.sk/en/univerzalne-frote-mikrovlakno-lila
  2. Pri umývaní postupujte opatrne a príliš netlačte na povrch nábytku.
  3. Vyhýbajte sa miestam, ktoré nie sú chránené fóliou či lakom (otvory na sklo, úchytky, atď.).
  4. Po umytí vlhkou handričkou povrch vyutierajte dosucha, taktiež najlepšie jemnou handričkou z Mikrovlákna IveKol Petra;  https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-petra, ktoré po sebe nezanechá šmuhy a malé nitky.

Ak sa na vašom kuchynskom alebo kúpeľňovom nábytku často vyskytujú zaschnuté biele stopy po tvrdej vode, investujte do filtra na vodu, ktorý vám pomôže zredukovať vodný kameň. https://www.ivekol.sk/sk/aqua-ivekol

lesklý nábytok kupelna

Čomu sa treba vyhnúť pri čistení lesklého nábytku?

Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (obsahujúce drobné čiastočky ako prášok či piesok), ktoré by mohli mechanicky poškodiť povrch nábytku.

Vyhnite sa aj čistiacim prostriedkom, ktoré obsahujú vosky, alkohol, riedidlá, oxidačné a bieliace látky. Agresívna chémia by mohla váš nábytok fatálne poškodiť (rozleptať, odfarbiť lak, atď.). Lesklý nábytok je citlivý na teplotu, preto ho nikdy neošetrujte parným čističom.

Prajeme veľa spokojnosti pri používaní Mikrovláknových utierok IveKol.

Ak sa Vám článok páčil zdieľajte ho ďalej:) Ďakujeme.