Skočiť na hlavný obsah
Do Nového roku si príjemné veci naplánuj ako prvé - budeš sa mať na čo tešiť- IveKol
domácnosť ivekol pánbach

Nový rok začnite naplánovaním príjemných vecí, predsavzatia vynechajte!

Hovorí sa: Ako na Nový rok, tak po celý rok. Preto sa s prvým dňom v roku "rodia" predsavzatia, ktoré sa skalopevne rozhodneme plniť; či sa týkajú štíhlej línie, pravidelného cvičenia alebo fajčenia. Prečo sa ale zbytočne stresovať? Radšej si urobte poriadok v hlave, v diári aj doma.   

Nový kalendár, to sú na začiatku iba prázdne stránky, ktoré postupne meníme na zážitky. „Záleží len na vás, čím a ako husto jeho biele listy zaplníte. Pokiaľ sa ale "zavalíte len úlohami a prácou, môže vám nakoniec chýbať čas celé to vôbec zvládnuť,“ vysvetľuje špecialistka na feng-šuej Oľga Bušková.

Tri rýchle odporúčania,  AKO na prvé zápisky do kalendára:

  • Najprv si naplánujte dovolenku a tú „obaľte“ prácou.
  • Začnite si plniť riadky kalendára tým, čo Vás baví – koníčky, stretnutia s priateľmi, návštevami športových centier...  potom pridávajte povinnosti.
  • Napíšte si svoje sny a priania, funguje to oveľa lepšie, ak ich len nosíte hlave. Naplánujte si malé kroky na splnenie cieľov - ako ich dosiahnuť. Už týmto sa k nim priblížite.

Urobte si poriadok vo svojej vlastnej  hlave. "Hlava je naša najdôležitejšia izba, o ktorú sa musíme starať; nasťahovať do nej môžeme len tie správne myšlienky," vysvetľuje Oľga Bušková s tým, že aké emócie sa nám každé ráno v hlave zabývajú, tak sa potom cítime počas celého dňa."

Všetky naše pozitívne aj negatívne zážitky sa nám naviac fyzicky ukladajú do buniek v tele. Pokiaľ uveríme, že určité situácie nie je možné zvládnuť s ľahkosťou - pretože sme to nikdy nezažili - len ťažko tomu môže byť v reálnom živote inak.

"Ak si v hlave vytvoríme stenu zo strachu, logicky nám bude brániť vidieť nové obzory...."

Obklopte sa vecami a ľuďmi, ktoré milujete

Oľga Bušková, lektorka feng-šuej radí, ako sa nestresovať nielen na Nový rok.

Domov je báječné miesto, ktoré si môžeme zariadiť podľa seba, obklopme sa vecami, ktoré máme nielen radi, ale nám niečo pekné aj pripomínajú. Žime s ľuďmi, ktorých máme radi a viažu nás s nimi spoločné spomienky.

Prečo to mnohí z nás tak nerobia. Príbytky máme zaplnené zbytočnosťami, ktoré nikto nepoužíva, prípadne dokonca žijeme vo vzťahoch, v ktorých nám nie je dobre.  

Ako si správne "zabývať" svoj domov?

  • Prejdite sa po celom svojom byte či dome a uvedomte si, čo vám v každej miestnosti robí radosť. A naopak priznajte si, čo vás tam naopak vyčerpáva; tu si stanovte krátky termín, do ktorého tú "vyčerpávajúcu vec" odstránite. Len tak si urobíte miesto na to, čo vám robí radosť.
  • Popremýšľajte, ktorá miestnosť je vaša najobľúbenejšia a prečo? 

Či už je prvého januára alebo ste sa k článku dostali neskôr, novým začiatkom môže byť ktorákoľvek chvíľa. Stačí si urobiť poriadok vo svojom diári, v hlave aj doma a vytvoriť si miesto predovšetkým pre radosť. Na stres ho tak ostane menej.

3 domáce úlohy: pre "čisto" v diári, v hlave aj doma

  • 1. úloha: Predstavte si, že okienka jednotlivých dní v kalendári sú okienka nekonečného vlaku možností, ktorý vás odvezie, kdekoľvek si budete priať. Čo chcete tento rok podniknúť a čo môžete urobiť preto , aby sa to stalo? Do ktorého vagónu nasadnete? Bude to hneď ten prvý s nápisom január, alebo to necháte až na posledný napísaný december, budete celý rok len stáť na pomyselnej stanici a čakať na príchod posledných 30 dní v roku? Strojvedúcim času ste len vy sami, tak si dávajte pozor, aby ste stáli na tom správnom nástupišti a aby ste potom neľutovali, že ste si tento rok nakoniec žiadny zo snov nesplnili.
  • 2. úloha: Predstavte si, že by vaša hlava bola miestnosť, aká by bola? Sklad plný nevybavených úloh, ktoré  je potrebné urobiť a vyriešiť? Miestnosť s pavučinami a prachom predstavujúcimi strach, obavy, domnienkami, očakávaniami a krivdami, alebo by to bol útulný pokojný priestor, ktorý nosíte na svojom krku? Aké obrazy by vám tam viseli, optimistické alebo depresívne? Nezabudnite, že každá miestnosť sa dá vyčistiť, znovu vymaľovať, zmeniť nábytok, zavesiť nové obrazy. A upratanie za svojim vlastným čelom je tá najlepšia očista, ktorú pre svoje telo môžete urobiť. Stačí si predstaviť, aké by bolo chodiť s čistou hlavou, dobre spať, naväzovať s ľahkosťou nové vzťahy a vypustiť stres zo svojho života.
  • 3. úloha: Predstavte si, že váš domov je ako obedové menu a každá miestnosť tanier, na ktorý si môžete sami dať to, čo máte radi. Je len na vás, z čoho dáte štipku a  z čoho viac, aby ste sa domov každý deň tešili. Len na vás záleží, či  sa nebudete prejedať niečím, čo vám nechutí a nerobí vám dobre. „Berte jednoducho svoj domov ako tanier, záleží len na vás, čo si naň dáte,“ radí Oľga Bušková.