Skočiť na hlavný obsah
Upratovanie domácnosti môže byť koníčkom aj terapiou, potvrdzuje psychológ aj prieskum
modrá sada

Upratovanie a domáce práce sú niektorým ľuďom milšie než lúštenie krížoviek, štrikovanie či šport. Vnímajú ich ako únik pred stresom a napätím a ako prostriedok k nastoleniu duševnej rovnováhy.  

upratovanie

Upratovanie sa môže stať protistresovou terapiou a obľúbený spôsob ako tráviť voľný čas. "Mnohým ľuďom to pomáha. Naviac je to rutinná činnosť, ktorá človeka príliš nenamáha a zároveň ho ukľudní. Dokonca aj lenivý muž môže mať tieto pocity," hovorí psychológ Jiří Šípek. Ľudia v poradni podľa neho priznávajú, že práve upratovanie im pomáha nájsť duševnú rovnováhu." "Tvrdia, že keď sa cítia zle, pustia sa do upratovania." uviedol.    

Môj dom, môj hrad

Z prieskumov o trávení voľného času vyplynulo, že sa 4% respondentov najradšej venuje domácim prácam a starostlivosti o domácnosť. Baví ich to dokonca viac ako chytanie rýb či diskotéka.   

Podľa Šípka môže byť záujem o domáce práce vrodený, ale tiež naučený. "Niečo do nás vložili rodičia tým, že v na vypestovali potrebu udržovať okolo seba poriadok. Je to tiež vplyvom partnerov a rodiny."

Jarné, veľkonočné ale aj predvianočné upratovanie je  v slovenských  domácnostiach akýmsi rituálom. Upratovanie v tejto dobe je považované za akúsi nutnosť, ktorá však prináša aj potešenie. 

Čistota umocňuje pocit sviatku.

Ten si však ľudia môžu navodiť aj vo všedný deň a dopriať si tak miesto stresu pôžitok. 

 

https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-ivekol