Skočiť na hlavný obsah
Prečo má byť na Vianoce upratané a čo dokáže slávnostne prestretý stôl? - IveKol
vianstôl

Predvianočné sedmoro? Čo je na Vianociach dôležité? Uvidíte možno väčší zmysle v tom, prečo zdobíme na Vianoce dvere a dbáme na poriadok, ako keby išlo o život.

A svi ečky, slávnostné oblečenie a stromček? Ide u ozdobeného stromčeka "iba" o tradíciu, alebo k nám domov dokáže vniesť ešte niečo naviac? Skúsme sa pozrieť na naše Vianoce pohľadom starého čínskeho umenia Feng Shui:

1. Prečo na Advent a Vianoce zdobíme vchodové dvere?

Pri otváraní ozdobených dverí vnímame - keď z domova odchádzame aj keď sa vraciame, cítime väčšiu radosť. Hlavným účelom ozdobených dverí však je pozvať a pritiahnuť vianočnú atmosféru aj do bytu. Akékoľvek ozdoby totiž podľa Feng Shui priťahujú návštevy, priateľstvo a pospolitosť. A práve o tom sú aj naše Vianoce.

Tip: K vchodovým dverám do predsiene môžete dať ihličnatú vetvičku, ktorá má tri vetvičky. Tie podľa Feng Shui symbolizujú  tri energetické úrovne: nebo, zem a človeka.

2. Prečo pred Vianocami toľko upratujeme?

Možno preto, že to robili naše babičky a matky a preto sa hovorí, že sa to má robiť. Možno tiež podvedome cítime, že generálnym upratovaním svojho príbytku očisťujeme aj seba, pretože sme s nim prepojený a či chceme alebo nie, odrážame jeho stav. Aspoň podľa učenia Feng Shui.

Svoj dom či byt pred Vianocami často obrátime doslova hore nohami: vyhadzujeme staré nepotrebné či rozbité veci a s nimi aj staré emócie. Podľa čínskeho učenia si tak robíme miesto pre príchod nových vecí a uskutočnenie našich prianí. 

Tip: Pokúste sa pri upratovaní vyhodiť všetko, čo dlho nepoužívate. Otvorí vám to nové obzory a priestor pre nové veci a zážitky.

3. Čo všetko vie ihličnatý stromček?

Pre deti sú na ňom najdôležitejšie čokoládové figúrky a bonbóny, v sklenených ozdobách sa zas odráža svetlo sviečok a priestor pod ním čaká na vianočné darčeky. Vo Feng Shi sú ihličnany symbolom dlhovekosti a spájané sú tiež s celoživotným priateľstvom. Sú teda dôležité pre rodinnú súdržnosť.  

vianočný stôl

V Tibete a Nepále sa zo sušeného ihličia vyrába prenikavá vonná látka, ktorá údajne výborne požehná príbytok. A domorodé severoamerické kmene dokonca používali vetvičky ihličnanov k "vyčisteniu" domova od negatívnej energie. Všimnite si, čo s vašou energiou a emóciami urobí, keď stromček dozdobíte a poprvýkrát rozsvietite.

Tip: Pokiaľ zvolíte červené a zlaté ozdoby, posilníte aj bohatstvo aj pohodu.

4. Prečo je dôležitý veľký a pevný jedálenský stôl?

Miesto, kde sa stravujeme je srdcom nášho domu a jedálenský stôl je sám o sebe veľmi dôležitý i z pohľadu Feng Shui, pretože podporuje vzťahy v rodine. Stôl by mal byť veľký a pevný, aby sme cítili, že naša rodina je súdržná. 

Okolo stola by nemali byť prázdne stoličky, ktoré vyvolávajú pocit neúplnosti. Na Vianoce je najviac dôležité, aby náš stôl bol bohato prestretý, a umožnil tak zažiť pocit úplného uspokojenia.

Tip: Jednotlivé jedlá dajte do mís do stredu stola, z ktorých si všetci berú. Podporíte tým vzájomné vzťahy spolustolovníkov.

 

5. Prečo sa pred štedrovečernou večerou prezliekame do slávnostného?

Na Štedrý večer všetci chceme vypadať pekne , mali by sme sa slávnostne obliecť. Podvedome tak chceme podporiť svoju čistotu, preto si obliekame "čerstvé" oblečenie. Aj  čisté oblečenie totiž umožňuje príchod niečoho nového.

Tip: Aj slávnostné oblečenie by malo byť pohodlné a voľné, aby mohla energia harmonicky prúdiť vašim telom.

6. Prečo na Vianoce zapaľujeme sviečky?

Sviečky sú pre človeka príjemné , pretože symbolizujú oheň, teplo a svetlo. A teplo je prazákladom energie, preto spoločné posedenie okolo ohňa vyvoláva pohodu hlboko v nás. Dáva nám pocit bezpečia a istoty.   

Tip:Na Vianoce si domov vyberte sviečky, ktoré majú veľmi mäkké a jemné svetlo, celý priestor zútulnia.

sviečky

7. Čo je vlastne na Vianociach úplne zo všetkého najdôležitejšie?

Najdôležitejšie je prežiť sviatky v pohode a nestresovať sa. Sú to najkrajšie sviatky v roku, preto si čas strávený s rodinou a priateľmi naozaj užívajte.

Nie je podstatné, či všetko stihnete a zvládnete na 100 percent. Dôležité je spoločné harmonické zdieľanie, aby sme cítili, že tieto sviatky sú skutočne "naše". A k rodinným vianočným tradíciám prevzatých od vašich predkov si pokojne pridajte nejakú vlastnú. Raz ju budú môcť prevziať vaše deti, a tým sa vaša rodová línia ešte posilní.

Tip: Na Vianoce rozžiarte a prevoňajte svoj životný priestor a naplno si užite energiu rodinného vianočného šťastia.