Skočiť na hlavný obsah
Pitný režim v škôlkach? KATASTROFA !
pitný režim aqua ivekol

Sladený ovocný, či dokonca čierny čaj, prípadne voda so sirupom. Samozrejme sladkým. Reč je o pitnom režime mnohých detí v škôlkach. A to aj napriek tomu, že odborníci na zdravú výživu odporúčajú absolútne sa vyhýbať sladeným nápojom a limonádam.

A realita? Cukrom, či medom sladený čaj či sirupová voda, je bežnou súčasťou pitného režimu k desiatej či obedu v škôlkach. Dôsledkom je nárast obezity u detí, ale aj vyššej kazivosti zubov.

Už v predškolskom veku vznikajú návyky ohľadom hygieny ústnej dutiny či celkovej starostlivosti o svoje zdravie, ale aj stravovacie a pitné návyky.

 

Zubárov zarazilo, že v škôlkach je úplne bežným štandardom, že deti dostávajú nielen sladené nápoje, ale aj rôzne sladkosti, ktoré by do klasického stravovacieho režimu nemali patriť.

Komora zubných lekárov s Úradom verejného zdravotníctva zrealizovala prieskum v predškolských zariadeniach o pitnom režime. Monitorovali týždenný jedálny lístok so zameraním sa na pitný režim v 365 predškolských zariadeniach.  

"Tie závery nám potvrdili, že situácia nie je vážna, ale až alarmujúca," upozornil prezident komory.

Prieskum ukázal :

70% detí v škôlke konzumuje sladený nápoj (sladené ovocné alebo čierne čaje medom alebo cukrom, ovocné šťavy, sladené sirupy )

26% detí konzumujú nesladený nápoj (čistá pitná voda, voda ochutená citrónom, pomarančom, bylinkami

Veď pre žiadne zariadenie nemôže byť problém postaviť pred deti džbán s čistou vodou! 

 

Čo si ale počať s tým, aby naše deti nezabúdali piť, keď sú v škôlke či škole?

Kto sa má postarať o pitný režim?

To aby dieťa dostatočne pilo, je preň dôležité s ohľadom na to, aký veľký výdaj energie počas vyučovacieho procesu má. Nedostatok tekutín môže spôsobiť bolesti hlavy a celkovú únavu. Deti potom môžu byť nesústredené, ľahko strácajú koncentráciu.

Aby ste mali predstavu, koľko tekutín váš školák približne potrebuje dostať za 24 hodín, tak je to:

  • Vo veku 10 rokov – 70 – 95 ml/kg
  • Vo veku 14 rokov – 50 – 60 ml/kg

Do tohto objemu sa rátajú aj tekutiny prijaté napr. v polievke, ovocí či zelenine.

Postavme pred deti džbán s čistou vodou - vytvorme vzťah detí k vode z vodovodu ako optimálnemu nápoju pre každodenný správny pitný režim.

Je to praktický a zároveň aj komfortný prístup !   

Pre jednoduché riešenie čistej kvalitnej vody priamo z vodovodu:  https://www.ivekol.sk/sk/aqua-ivekol