Skočiť na hlavný obsah
Nie je uterák ako uterák; alebo ako si správne vybrať uterák či osušku? -IveKol
eco life uteráky IveKol

 

Že nie je uterák ako uterák spoznáme vo chvíli, keď sa ním po kúpeli utierame. Tiež pranie znáša každý trochu inak - ten kvalitný ho zvládne a vydrží…

uteráky

 

Typické pre všetky tkaniny v kúpeľni je to - že sú niekoľkokrát denne vlhké alebo rovno mokré. Zastupujú ich  uteráky, osušky, žinky, predložky, župany. Kúpeľňový textil je totiž rýdzo funkčný. Čím ale nie je povedané, že by nemusel byť dekoratívny, krásny a kvalitný - naopak.

Kúpeľňu príliš neozdobia gýčovité osušky s menami, nápisy ako "miláčikovi",  kvetinové a listové vzory, odvážne pestré farby. Decentné sú napr. tkané obdĺžnikové či iné geometrické vzory do jednofarebného uteráku. Efekt sa dosiahne nie miešaním farieb, ale plastickosťou a štruktúrou tkaniny.

Ani detské uteráky nemusia byť príšerných farieb s rozprávkovými postavami. Aj v tomto segmente sa dá nakúpiť vkusne, aj keď to dá občas prácu. 

Kvalita: sledujte zakončenie aj gramáž
Uteráky kupujte s pevným tkaným okrajom, iba tak budú držať svoj tvar. Sledujte hustotu a kvalitu smyčiek. Tenký uterák alebo osuška svoju úlohu moc neplní. Orientujte sa preto podľa gramáže tkaniny - čím vyššia, tým lepšia. Kvalitný výrobok môže mať gramáž 500 g/m2, ale aj 800 g/m2.

bavlna

Bavlna
Vysoko kvalitná egyptská bavlna dodáva uterákom vysokú hebkosť a savosť. Uteráky omnoho viac a rýchlejšie pohlcujú vodu; naproti tomu sú mäkké a tvarovo stále. 

Bambus v kúpeľni inak

Bambusové vlákno zvyšuje jemnosť tkaniny a dodáva mu dôležitú antibakteriálnu schopnosť - bambus je odolný voči baktériam a pliesňam. Bunková štruktúra bambusu rýchle pohlcuje vodu a vyparuje vlhkosť. Využíva sa aj ako prídavok do uterákov a kúpeľňových predložiek. Bavlnená zmes s bambusovým vláknom je hebká, mäkká a príjemná na dotyk, naviac odolná.

Dokážete si vybrať vhodný uterák, osušku?  Alebo prečo nepoužívať aviváž?

Odpoveď na najčastejšiu otázku, ako si správne vybrať vhodný uterák a osušku,  väčšina z nás vypracuje do jednoduchej odpovede " uterák musí byť príjemný na dotyk, jemný k pokožke a musí byť savý". 

Ale ako zistíme, že uterák, ktorý držíme v predajni v ruke, alebo nás okúzlia fotky v katalógu, prípadne v internetovom obchode, bude ten, ktorý spĺňa naše kritériá?

Prečo nepoužívať aviváž?

Zvlášť u materiálov, ktoré musia zostať savé, nepoužívajte vôbec aviváž. Pridané množstvo síce uteráky a utierky zmäkčí, zároveň však môže obmedziť ich savosť! 

Predpoklady na kvalitný uterák môžeme zhrnúť do nasledovných riadkov:

Hlavný účel uteráku je, aby utieral, teda bol savý. Zaistí nám to prirodzená vlastnosť suchého bavlneného vlákna, ktoré prirodzene nasáva vlhkosť. Ak chceme mať  dobré uteráky, najlepšie uteráky z bavlny, tak musia byť vyrobené z kvalitnej a čistej bavlnenej priadze. Najkvalitnejšia bavlna pochádza z Egejského poloostrova - oblasti, kde je málo zrážok. Rovnako dôležité sú vlákna použité na priadzu. Dlhé (česaná priadza) alebo krátke (vretenová priadza). S vretenovou priadzou sa stretávame pri pracovných uterákoch, ale väčšina z nás, má už doma uteráky z dlhých vláken. Priadza z dlhých vlákien má vyššiu schopnosť nasávať vlhkosť, je pevnejšia a má vyššiu životnosť.

Nákup uterákov je v súčasnosti veľmi módnou záležitosťou. Každý výrobca sleduje aktuálne trendy na svetovom trhu a podľa toho prispôsobuje svoju kolekciu 

Preferujete modernú kúpeľňu alebo máte radšej dedinský štýl?

Uterák a Osuška z rady Eco Life je - vďaka kvalitnému materiálu - veľmi mäkký, vzhľadovo atraktívny, hrejivý a taktiež aj antibakteriálny - čo zabraňuje tvorbe a rastu baktérií a tým sa udržuje dlhšie čistejší a sviežejší. Aj po niekoľkonásobnom vypraní bude váš uterák vyzerať ako nový, nevybledne a stále tak bude ozdobou vašej kúpeľne.

https://www.ivekol.sk/sk/eco-life-uterak-osuska

 

kúpeľna