Skočiť na hlavný obsah
"Magické dni" v advente
magické dni v Advente

Rozdávame darčeky trochu skôr ako Ježiško!

Za každý nákup nad 20,00 Eur počas 1. adventnej nedele, získate od nás : "magickú" Mikrovláknovú utierku na sklo, sklené výplne, okná ...veď toto obdobie sa vyznačuje rôznymi zvykmi - v minulosti bolo charakteristické domácimi prácami, ale bielili sa aj fasády domov a upratoval sa celý interiér domácnosti...

Darček pri každom nákupe nad 20,00 Eur:  https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-utierka-sona

Ponuka platná na celý sortiment na našom e-shope.

www.ivekol.sk

A neprehliadnite ani naše mimoriadne ponuky v podobe zvýhodnených  balíčkov: https://www.ivekol.sk/sk/mimoriadne-ponuky

POZOR: ponuka trvá IBA jeden deň: 1. 12. 2019.

"Magické dni" v advente?

1. december 2019 / 1. adventná nedeľa 

Barbora (4. december) – Počas tohto dňa sa trhali vetvičky zo stromov a keď do Vianoc pekne rozkvitli, bolo to znamenie, že sa dievča do roka vydá.

Mikuláš (6. december) – Na Mikuláša dostávajú dobré deti sladkosti, zlé naopak uhlie alebo štrk. Zvykom je položiť do okna vyčistenú čižmu, v ktorej si deti odmenu alebo trest ráno nájdu. Mikuláš bol však skutočný človek, ktorý sa narodil v roku 250 do veľmi bohatej rodiny. V dospelosti pomáhal chudobným, celý svoj majetok rozdal a stal sa biskupom.

Lucia (13. december) – Slovenské legendy považujú Luciu za najväčšiu zo všetkých bosoriek. Príbeh hovorí, že keď ju ľudia chceli upáliť ako bosorku, nič sa jej nestalo a žila ďalej. Deň pred Luciou sa zvykne jesť cesnak, ktorý má chrániť ľudí pred zlými duchmi.  V minulosti si ľudia od Lucie až do Vianoc vymetali každú izbu v dome či dokonca aj stajne metličkou a kropili ich svätenou vodou. Dodnes sa ľudia držia príslovia: „Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc“.

Štedrý deň (24. december) - Zavŕšením adventného obdobia sú vianočné sviatky a Štedrý deň.

Ako sa oslavuje advent

Okrem pôstu sa advent vyznačuje rôznymi zvykmi. V minulosti bolo charakteristické domácimi prácami, ale bielili sa aj fasády domov a upratoval sa celý interiér domácnosti. Dokonca sa nekonali ani svadby a zábavy.

Adventný veniec - Neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti je aj adventný veniec, na ktorom sú štyri sviečky. Zapaľujú sa postupne, teda každá z nich pripadá na jednu adventnú nedeľu.

V slovenskej ľudovej kultúre mal advent magický charakter obdobia, kedy môžu nadprirodzené sily pozitívne alebo negatívne ovplyvniť budúcnosť.

S tým súviseli aj rôzne povery a obyčaje ako veštenie, vinšovanie a podobne. Tradičné adventné obdobie má kajúci charakter a chápe sa ako čas pokánia, ako je to napríklad pri pôste.

V nedávnej minulosti sa vyznačoval obdobím domácich prác, ako pranie peria, šitie, štrikovanie, tkanie a podobne.

Advent sa bral ako pokojnejšie obdobie po jesennej žatve, kedy boli kratšie dni a dlhšie noci.

#advent #vianoce #mikuláš #upratovanie #ekológia #zdravýživotnýštýl