Skočiť na hlavný obsah
Legendárne účinky bambuckého masla. - IveKol
Krém s bambuckým maslom

Bambucké maslo (iné názvy: maslo z maslovcamaslovcové maslomaslo z orieškov maslovcamaslo z maslovcových orieškov) je tuk žltej až slonovinovej farby, ktorý sa získava z orechov Bambuckého stromu (Vitellaria paradoxa ) 

  • Bambucké maslo sa hojne využíva najmä v kozmetike a to ako samostatný produkt, alebo ako súčasť mnohých kozmetických výrobkov (lesky na pery, hydratačné krémy a emulzie, vlasové balzamy a kondicionéry...)
  • Bambucké maslo je obľúbené aj ako kadernícky vosk. Vlasom dodáva lesk a hydratáciu, čím zlepšuje ich kvalitu a vzhľad. Pred slnečným žiarením chráni nielen pokožku, ale aj vlasy. 
  • Bambucké maslo je obľúbené aj v kuchyni, kde sa používa na varenie.Občas sa používa aj pri výrobe čokolády, a to ako náhrada kakaového masla.
  • Nejde však len o čisto kozmetický produkt, bambucké maslo je vynikajúce aj na kožné problémy.

 

Účinky bambuckého masla na telo

Bambucké maslo sa dá použiť na pokožku celého tela. Veľmi vhodné je najmä na suchú a citlivú pokožku.Bambucké maslo zvláčni aj tú najtvrdšiu pokožku na chodidlách, kolenách alebo lakťoch. Výborne pôsobí aj na pleť, ktorá je spálená slnkom alebo sa šúpe po opaľovaní. Účinky bambuckého masla ocenia aj ľudia na letných dovolenkách, pretože efektívne hydratuje pokožku vysušenú slanou, morskou vodou. Pomáha tiež hojiť malé poranenia, popáleniny alebo uštipnutia hmyzom. V zimných mesiacoch zmierni príznaky omrzlín.

Bambucké maslo na psoriázu

Vitamíny, ktoré sa nachádzajú v bambuckom masle, pôsobia liečivo na rôzne poruchy pokožky. Bambucké maslo veľmi účinne zmierni prejavy psoriázy, ktorú mnohí ľudia poznajú aj pod názvom lupienka. Psoriáza je neinfekčné ochorenie kože, prejavujúce sa kožnými ložiskami, ktoré sa olupujú. Bambucké maslo hydratuje pokožku a bráni nadmernému olupovaniu psoriázou postihnutej kože. Uľaví tiež od nepríjemného svrbenia kože, ktoré psoriázu sprevádza.

Bambucké maslo na akné

Akné dnes netrápi len adolescentov v puberte. Čoraz častejšie sa zjavuje aj u dospelých ľudí a predstavuje pomerne veľký kozmetický problém. Pri akné dochádza k upchatiu mazových žliaz, ktoré sa následne zapália. Prejavuje sa rôzne veľkými vyrážkami. Bambucké maslo neupcháva póry a má antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré bránia rozvoju zápalu v už upchatých mazových žľazách. Maslo sa odporúča nanášať v malej vrstve, na očistenú pokožku, pomocou malej špongie, aby nedošlo ku kontaminácii pokožky mazom a baktériami z rúk.

Bambucké maslo na tvár a dekolt

Bambucké maslo má skvelé hydratačné účinky. Zvláčni aj tú najsuchšiu pokožku. Je tiež veľmi dobrým pomocníkom na zrelú pleť, na ktorej sa zjavujú vrásky. Bambucké maslo spomaľuje tvorbu vrások a dodáva pleti elasticitu a pružnosť. Chráni pokožku tváre a dekoltu pred nadmerným chladom aj slnečným žiarením. Použitie bambuckého masla môžu vyskúšať aj ľudia, ktorých trápia rôzne pigmentové škvrny a fľaky na tvári, či v dekolte. Bambucké maslo je tiež skvelým prostriedkom na suché a popraskané pery.

Bambucké maslo na jazvy

Jazvy vznikajú po rôznych poraneniach. Ide o stav, pri ktorom sa poškodené tkanivo tela zahojí menejcenným väzivom. Jazvy môžu byť bledé a nenápadné, ale niekedy púta ich sfarbenie pozornosť. Najmä tmavé jazvy na viditeľných miestach sú výrazným kozmetickým problémom. Bambucké maslo dokáže, pri pravidelnom používaní, jazvy zosvetliť.

Bambucké maslo na strie

Strie trápia obyčajne tehotné ženy. Koža na bruchu sa počas tehotenstva rýchlo a nadmerne napne, čo vedie k prasknutiu dermis, jednej z vrstiev kože a vzniku typickej strie. Strie sa môžu zjaviť aj pri nadmernom športovaní alebo pri niektorých hormonálnych poruchách. Pravidelným používaním bambuckého masla sa dá vzniku strií zabrániť. Maslo rovnako pomôže zmierniť farebné rozdiely pri striách, ktoré sa už vytvorili.

  • Po spracovaní si maslo zachováva svoje nutričné hodnoty, no veľmi ľahko sa vstrebáva, pokožku nezamastí a je vo vode rozpustné. 
  • Bambucké maslo sme si vybrali pre jeho vysoký obsah mastných kyselín, fenolov známych svojimi antioxidačnými vlastnosťami a vitamínov A, E a F, ktoré majú vplyv na kvalitu pokožky a chránia ju pred nepriaznivým vplyvom slnečného žiarenia. Bambucké maslo má tiež prirodzený UV faktor v rozmedzí od 6-10.
  • Vitamíny, ktoré sa nachádzajú v bambuckom masle, pôsobia liečivo na rôzne poruchy pokožky. Bambucké maslo veľmi účinne zmierni prejavy psoriázy.
  • Bambucké maslo neupcháva póry a má antibakteriálne a protizápalové účinky - účinne bojuje proti akné.
  • Bambucké maslo spomaľuje tvorbu vrások a dodáva pleti elasticitu a pružnosť.

 

krém ivekol